ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Για την υλοποίηση της δράσης με θέμα: « Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα τον μήνα» (εγκύκλιος του ΥΠ.Π.Ε.Θ. με αρ. πρωτ.: Φ.7/16592/04-02-2019)  ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε τις παρακάτω Παρασκευές να παραμένουν τα βιβλία (και όχι η τσάντα) στο σχολείο:

8 & 22 Φεβρουαρίου /  8 & 22 Μαρτίου / 5 & 12 Απριλίου / 10 & 24 Μαϊου /  7 Ιουνίου

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων ? παιδιών. Η δράση απευθύνεται στους μαθητές όλων των Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων της χώρας και θα υλοποιηθεί από την έναρξη έως την λήξη του διδακτικού έτους 2018-19.

Μπένος  Στυλιανός

Το μήνα 20805