ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος που ρυθμίζει όλα τα θέματα που αφορούν στη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας για τους μαθητές που θα φοιτούν στις Ε΄ και ΣΤ τάξεις το σχολ. έτος 2020 ? 2021.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο οι γονείς των μαθητών της (φετινής) Δ΄ τάξης, θα αποφασίσουν από κοινού με τα παιδιά τους για την 2η ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν κατά το επόμενο σχολικό έτος (2020 ? 2021), συμπληρώνοντας τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση την οποία υποχρεούνται να αποστείλουν στον διευθυντή του σχολείου έως και την 8η Μαΐου 2020.

Τονίζεται ότι στο σχολείο θα διδαχθεί η ξένη γλώσσα η οποία θα έχει τις περισσότερες προτιμήσεις από τους/τις μαθητές/τριες  της (φετινής) Δ΄ τάξης.

Σε περίπτωση όμως που ως την 1η Οκτωβρίου 2020 δεν υπάρχει από τη Διεύθυνση Π.Ε Γ΄ Αθήνας διαθέσιμος/η  εκπαιδευτικός για τη γλώσσα επιλογής των μαθητών/τριών τότε υποχρεωτικά διδάσκονται τη (2η) ξένη γλώσσα για την οποία υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί, ανεξάρτητα από την αρχική επιλογή τους.

Οι μαθητές/τριες της (φετινής) ΣΤ΄ τάξης διδάσκονται στο Γυμνάσιο την ίδια γλώσσα. Σε περίπτωση που επιθυμούν αλλαγή της διδασκόμενης γλώσσας στο Γυμνάσιο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιο υποβάλλουν στον διευθυντή του σχολείου σχετική αιτιολογημένη αίτηση έως την 8η Ιουνίου 2020, η οποία διαβιβάζεται στη Β/θμια Εκπαίδευση, και η οποία τελικώς αποφασίζει.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Λόγω των φετινών συνθηκών με την αναστολή λειτουργίας των σχολείων και στα πλαίσια του έγκαιρου προγραμματισμού σας παρακαλώ:

-        είτε να τυπώσετε, να υπογράψετε και να στείλετε σκαναρισμένη τη δήλωση στο email του σχολείου

-        είτε να τη συμπληρώσετε απλά επιλέγοντας τη γλώσσα και να τη στείλετε πίσω χωρίς υπογραφή

-        είτε απλά να μας στείλετε με mail την επιλογή σας.

π.χ επιθυμώ Γαλλική Γλώσσα ή επιθυμώ Γερμανική Γλώσσα για τον/τη μαθητή/τρια ????..

Οι απαντήσεις είτε με είτε χωρίς υπογραφή θεωρούνται έγκυρες εφόσον στέλνονται στο επίσημο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου, καταγράφονται και φυλάσσονται στο αρχείο του σχολείου ως απόδειξη της δήλωσης των γονέων.

Να είστε καλά και να προσέχετε !

Από τη διεύθυνση του σχολείου

Το μήνα 24741