Κυριακή, 28 Απριλίου 2024

Ιστολόγιο Εκδηλώσεων που διοργάνωσε ή συμμετείχε το σχολείο μας

Αφιέρωμα για τη μέρα κατά της σχολικης βίας

Α.  05/03/15   Διαδραστικές ιστορίες  με θέμα το σχολικό εκφοβισμό στις Ε΄, ΣΤ΄ τάξεις  από τον ψυχολόγο  του συλλόγου «Χαμόγελο του Παιδιού» κ. Σαλίχο Παύλο.

Β.  06/03/15   Επίσκεψη της Actionaid    στο σχολείο μας  με στόχους:

1.      Τη συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα «Σχολεία εν δράσει».
  2.      Διαδραστική συζήτηση πάνω στα δικαιώματα των παιδιών και ιδιαίτερα αυτών που μεγαλώνουν σε τριτοκοσμικές χώρες.
  3.      Τι σημαίνει το ότι το σχολείο μας είναι ανάδοχος παιδιού. Πληροφορίες για την εξέλιξη της ζωής, του ανάδοχου κοριτσιού από το σχολείο μας.

bulling1.jpg

Γ.  09/03/15  Ενημέρωση - ευαισθητοποίηση για τον εκφοβισμό ,  είδη , τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης, από τον ψυχολόγο του «Χαμόγελου του Παιδιού» κ.Σαλίχο Παύλο,  στους γονείς των μαθητών του σχολείου.

Ώρα προσέλευσης 6.00μ.μ.

Αφιέρωμα στην ημέρα των ατόμων με ειδικές ανάγκες

Την Τετάρτη 3/12/14 το 39ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου πραγματοποίησε εκδήλωση  με συμμετοχή της κοινωφελούς ένωσης, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, «Μαζί για το παιδί», ως αφιέρωμα στην παγκόσμια ημέρα των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Η εκδήλωση είχε στόχο την ενημέρωση όλων των μαθητών του σχολείου για τα άτομα με ειδικές ανάγκες,  τον εθελοντισμό, αλλά και για το έργο των ιδρυμάτων που βρίσκονται υπό τη σκέπη της ένωσης  «Μαζί για το παιδί».

Στην παρουσίαση παραβρέθηκαν ο σχολικός σύμβουλος Ασβεστάς Αναστάσιος και ο αντιδήμαρχος παιδείας Περιστερίου κ.Θεοδωράκος Αναστάσιος.

Η εκδήλωση δρομολογήθηκε στα  πλαίσια του προγράμματος για την αντιμετώπιση  της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που υλοποιείται στο σχολείο κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-15 και περιλαμβάνει μεγάλο αριθμό δράσεων. Μερικές από αυτές παρατίθενται ενδεικτικά , παρακάτω:

•    Ενημέρωση των μαθητών για τα δικαιώματα των παιδιών από το Συνήγορο του Παιδιού   στις 13/01/15.
  •    Αφιέρωμα στην παγκόσμια μέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού στις 06/03/15 με:
  1.      Την ACTIONAID , παρουσίαση του έργου της και συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα «Σχολεία εν δράσει».
  2.      Το «Χαμόγελου του Παιδιού» με διαδραστικές ιστορίες στις τάξεις Ε΄και ΣΤ΄.
  3.      Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό από ειδικούς επιστήμονες «Του Χαμόγελου του Παιδιού» στις 09/03/15.

Το μήνα 22360