Ενημέρωση για τον Αγιασμό και τη λειτουργία του σχολείου μας το σχολικό έτος 2021 - 2022

για τους/τις μαθητές/τριες προβλέπεται υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος(sef test) που θα διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα, και οι μαθητές/τριες θα εισέρχονται σε αυτήν μόνο με την επίδειξη της βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας της σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Άρα, τη Δευτέρα 13/09/2021 οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στον Αγιασμό με βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος self test που θα έχουν πραγματοποιήσει την Κυριακή 12/9.

Από την υποχρέωση διενέργειας και επίδειξης self-test απαλλάσσονται όσοι μαθητές έχουν πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου εξαμήνου.

Από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου οι μαθητές όλων των βαθμίδων μπορούν να προμηθεύονται 6 δωρεάν αυτοδιαγνωστικά τεστ (self test) από τα φαρμακεία.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 9:00 π.μ., στο προαύλιο του σχολείου για τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης και για τους υπόλοιπους μαθητές στην αίθουσά τους.

Η προσέλευση στο σχολείο για τους μαθητές θα γίνει από 8:40 -8:55 π.μ. υποχρεωτικά με μάσκα, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υ.ΠΑΙ.Θ..

Οι γονείς δεν θα εισέρχονται στον χώρο του σχολείου.

Μετά τον Αγιασμό τα παιδιά θα παραλάβουν τα νέα τους βιβλία και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να έχουν μαζί τους την τσάντα τους.

Στις 09:30  οι μαθητές όλων των τάξεων - εκτός της Α΄ τάξης - θα αποχωρήσουν από το σχολείο.

Αμέσως μετά τον Αγιασμό θα πραγματοποιηθεί στο προαύλιο του σχολείου συνάντηση – ενημέρωση των γονέων μόνο της Α΄ τάξης, πάντοτε με χρήση μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ, για θέματα καθημερινότητας του σχολείου με τον διευθυντή και τη δασκάλα της Α΄ τάξης. Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα σχολάσουν περίπου στις 10:15 π.μ.

Για την εύρυθμη και κυρίως την ασφαλή λειτουργία του σχολείου μας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τους κανόνες που θα πρέπει να εφαρμόζονται και οι οποίοι είναι σύμφωνοι με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. και του Υπουργείου Παιδείας.

1. Κατά την πρωινή άφιξη των μαθητών στο σχολείο οι συνοδοί τους δεν επιτρέπεται να συνωστίζονται στην εξωτερική πόρτα του σχολείου. Αντίθετα, θα πρέπει να φορούν μάσκα κα να τηρούν την απόσταση ασφαλείας(1,5 μέτρο). To ίδιο θα πρέπει να γίνεται και κατά την αποχώρηση των μαθητών στις 13:15.

2. Οι μαθητές θα εισέρχονται το πρωί στο σχολείο φορώντας τη μάσκα τους, από 8:00-8:15 π.μ. ένας ένας, και θα πηγαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους, όπου θα τους υποδέχονται οι εκπαιδευτικοί που έχουν μάθημα την 1η διδακτική ώρα. Δεν θα γίνεται η καθιερωμένη συγκέντρωση για προσευχή στο προαύλιο.

3. Οι μαθητές θα ανεβαίνουν και θα κατεβαίνουν τις σκάλες ένας ένας, τηρώντας πάντα τις αποστάσεις ασφαλείας. Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων θα οδηγούνται και θα παραμένουν στον συγκεκριμένο χώρο του προαυλίου, που έχει οριστεί για κάθε τμήμα, τηρώντας τις αποστάσεις ασφαλείας χωρίς να παίζουν ομαδικά παιχνίδια που προϋποθέτουν την εγγύτητα.

4. Τα παράθυρα των τάξεων θα είναι πάντα ανοιχτά για τον καλό αερισμό των αιθουσών. Οι μαθητές πρέπει να έχουν στην τσάντα τους τα προσωπικά τους αντικείμενα (μολύβια, γόμα, ξύστρα, ξυλομπογιές κ.λπ.), τα οποία όμως δεν θα πρέπει να ανταλλάσσουν με τους συμμαθητές τους.

5. Το πρωινό πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά από την Τρίτη 14/9 για όλες τις τάξεις και όλοι οι μαθητές θα σχολάνε στις 13:15.

6. Το Ολοήμερο σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά από την Τρίτη 14/9.

Η τήρηση των παραπάνω οδηγιών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ασφαλή λειτουργία του σχολείου και την προστασία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Παρακαλούμε να ελέγχετε καθημερινά το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σας προκειμένου να ενημερώνεστε έγκαιρα και έγκυρα για όλες τις δράσεις/δραστηριότητες του σχολείου. Θα λάβετε μήνυμα για εξ αποστάσεως αναλυτική ενημέρωση που θα πραγματοποιηθεί από τον διευθυντή του σχολείου την Κυριακή 12/9 και ώρα 19:00.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία και δεχθείτε τις θερμότερες ευχές μας για μια καλή και δημιουργική χρονιά.

Από τη Διεύθυνση του 39ου Δημοτικού Σχολείου Περιστερίου