ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

το σχολείο μας θα είναι ανοικτό ξανά για τους/τις μαθητές/τριες μας από τη Δευτέρα  1η Ιουνίου και μέχρι την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

Σε ό,τι αφορά τη λειτουργία μας, εκτός των τμημάτων της Δ΄ τάξης  που έχουν λιγότερους από 15 μαθητές και θα λειτουργούν  καθημερινά με όλους τους μαθητές τους, όλα τα υπόλοιπα τμήματα έχουν χωριστεί σε δύο υποτμήματα και θα λειτουργούν εκ περιτροπής (όπως έχετε ενημερωθεί).

Το Ολοήμερο σχολείο  δεν θα λειτουργήσει.

Οι μαθητές θα προσέρχονται στο σχολείο αυστηρά στο διάστημα 8:00?8:15 π.μ.. Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας δεν επιτρέπεται συγκέντρωση στο προαύλιο και η πρωινή προσευχή θα γίνεται μέσα στις τάξεις. Οι μαθητές θα πηγαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους και εκεί ο/η εκπαιδευτικός που έχει την 1η ώρα μάθημα θα τους τοποθετεί σε συγκεκριμένο θρανίο. Οι αίθουσες έχουν διαμορφωθεί βάσει των οδηγιών με τήρηση ελάχιστης απόστασης 1,5 μέτρου μεταξύ των μαθητών.

Στις τάξεις θα υπάρχει αντισηπτικό για όλα τα παιδιά.

Η είσοδος των γονέων δεν επιτρέπεται στο σχολείο. Η επικοινωνία των γονέων με τους εκπαιδευτικούς και τον Διευθυντή του σχολείου μπορεί να γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Τα σχολικά κυλικεία θα παραμείνουν κλειστά μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους και για το λόγο αυτό θα πρέπει να φροντίζετε ώστε τα παιδιά σας να έχουν μαζί τους φαγητό καθώς και μπουκάλι  με νερό γιατί θα απαγορεύεται να πίνουν νερό από τις βρύσες του σχολείου.

Επίσης, καλό είναι τα παιδιά να έχουν μαζί τους καπέλο και αντισηπτικά μαντηλάκια ή αντισηπτικό υγρό.

Παρακαλείστε να ελέγχετε καθημερινά τις τσάντες των παιδιών σας ώστε να έχουν όλα τα απαραίτητα υλικά που τους χρειάζονται για τα μαθήματα της ημέρας, όπως γόμες, μολύβια, ξύστρες, μαρκαδόρους κλπ. γιατί δεν θα γίνεται καμία ανταλλαγή υλικών μεταξύ των μαθητών. Ιδιαίτερη προσοχή στο μάθημα της ζωγραφικής γιατί εκεί παρατηρείται η μεγαλύτερη πίεση για ανταλλαγή υλικών.

Στο μάθημα δεν θα δίνονται φωτοτυπίες  και θα εφαρμοστεί η αυτό-διόρθωση στα τετράδιά τους.

Το  μάθημα  της  γυμναστικής  θα  γίνεται  χωρίς  αθλητικό  υλικό  όπως  μπάλες, σκοινάκια, στεφάνια κλπ και φυσικά δεν πρέπει να φέρουν κάτι σχετικό από το σπίτι που να ενθαρρύνει το ομαδικό παιχνίδι.

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται όπως και πριν, τηρουμένων των αποστάσεων και καλό θα ήταν η απόσταση να τηρείται και από εσάς που θα βρίσκεστε έξω από την πόρτα.

Εξυπακούεται ότι αν έχετε την παραμικρή ένδειξη ότι το παιδί σας είναι άρρωστο δεν το στέλνετε  στο σχολείο. Είναι καθήκον όλων μας να προστατέψουμε τους μαθητέςμας, τις οικογένειες τους, τις ευπαθείς ομάδες και τους/τις εκπαιδευτικούς μας.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση στο τηλέφωνο του σχολείου: 2105738067

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου