ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΤΗ WEBEX

Οι παρακάτω οδηγίες έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό: προσφέρουν σύνδεση στη Webex μέσω του περιηγητή (browser) χωρίς να εγκατασταθεί στη συσκευή σας καμία εφαρμογή. Παρακαλούμε να τηρήσετε προσεκτικά τις οδηγίες και να αποφύγετε κάθε εγκατάσταση λογισμικού εφόσον δεν είναι απαραίτητο.

Στα συνημμένα αρχεία υπάρχουν:

Α. Οδηγίες σύνδεσης στη Webex για σταθερούς και φορητούς υπολογιστές

Β. Οδηγίες σύνδεσης στη Webex για κινητά και τάμπλετ

Οι σύνδεσμοι για τις τηλεδιασκέψεις  θα σταλούν  στα email  σας.

Αποθηκεύστε τους συνδέσμους στους σελιδοδείκτες σας, ώστε να μη χρειάζεται να τους αναζητείτε σε κάθε μάθημα.

Κατά τη σύνδεση στην πλατφόρμα Webex δεν υπάρχει ταυτοποίηση των μαθητών με όνομα χρήστη και κωδικό (όπως στην eme και την eclass).  Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος τρίτος γνωρίζει τον σύνδεσμο για την τάξη, μπορεί να δηλώσει ψεύτικο όνομα και να προσπαθήσει να συμμετάσχει ως μαθητής/τρια. Οι εκπαιδευτικοί έχουν ενημερωθεί για τρόπους επιβεβαίωσης της ταυτοπροσωπίας και θα κάνουν το καλύτερο δυνατόν ώστε το περιβάλλον να είναι ασφαλές για όλους, όμως σας παρακαλούμε, να μην κοινοποιείτε σε τρίτους τον σύνδεσμο για την τηλεδιάσκεψη.

Για μια ασφαλή και λειτουργική τηλεδιάσκεψη μπορείτε να συμβουλευτείτε και  την παρακάτω λίστα:

Μην κοινοποιείτε τους κωδικούς πρόσβασης στο Σχολικό Δίκτυο και τον σύνδεσμο με τον εκπαιδευτικό στην πλατφόρμα Webex.

Βοηθήστε τον μαθητή στη σύνδεση και τις αρχικές ρυθμίσεις, αν χρειάζεται, αλλά μην παραμένετε δίπλα του αφού αρχίσει το μάθημα εκτός και αν είναι απαραίτητο (π.χ. στις μικρές ηλικίες) και πάντα μετά από συνεννόηση με τον/την εκπαιδευτικό.

Μην επιτρέπετε την φωτογράφιση, ηχογράφηση, βιντεοσκόπηση της τηλεδιάσκεψης σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή (Προσοχή: η παραβίαση αυτής της οδηγίας έχει ποινικές συνέπειες).

Τοποθετήστε τον υπολογιστή έτσι ώστε να μην υπάρχει δυνατότητα εμφάνισης ατόμων που περνάνε τυχαία από το χώρο (π.χ. δεν πρέπει να φαίνονται πόρτες, σκάλες, διάδρομοι, κ.τ.λ.).

Τοποθετήστε τον υπολογιστή έτσι ώστε να μην εμφανίζονται στοιχεία που δείχνουν την περιοχή που βρίσκεται το σπίτι (π.χ. δεν πρέπει να εμφανίζονται ανοιχτά παράθυρα).

Τοποθετήστε τον υπολογιστή έτσι ώστε να φαίνονται όσο το δυνατόν λιγότερα στοιχεία από την εσωτερική διαρρύθμιση και διακόσμηση του σπιτιού.

Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε τέτοιο σημείο ώστε να εξασφαλίζεται ο προσωπικός χώρος του μαθητή αλλά και η ευκολία ελέγχου/επιτήρησης από γονέα/ενήλικο.

Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε χώρο που υπάρχει αρκετό φως αλλά έτσι ώστε να μην υπάρχει εστία φωτισμού πίσω από τον μαθητή.

Αν υπάρχουν πολύπριζα, φροντίστε να βρίσκονται σε ασφαλές σημείο και αποφύγετε εκτεταμένες εξωτερικές καλωδιώσεις (μπαλαντέζες).

Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε χώρο που δεν υπάρχουν ηχητικές παρενοχλήσεις (π.χ. σταθερό τηλέφωνο, θορυβώδης συσκευή, πολυσύχναστος δρόμος, κ.τ.λ.).

Φροντίστε ώστε ο μαθητής να έχει άμεση πρόσβαση στα βιβλία/τετράδιά του και χώρο για να εργαστεί με αυτά, όταν χρειαστεί, χωρίς να απομακρυνθεί από τον υπολογιστή.

Μην σχολιάζετε πληροφορίες ή γεγονότα που παρατηρήσατε τυχαία κατά τη διάρκεια του μαθήματος και αφορούν σε τρίτα πρόσωπα. Αν σας απασχολεί/προβληματίζει κάτι, επικοινωνήστε με τον/την εκπαιδευτικό ή τη Διεύθυνση του Σχολείου.